Könyvajánló - Április - 2023
2023 áprilisi olvasólistám.
Peter Thiel – Zero to One
Peter Thiel a Paypal és a Palantir (illetve még jópár ismert techcég) társalapítója, amerikai milliárdos befektető. Ebben a könyvében a startupokkal foglalkozik: hogy hogyan és mitől váltak sikeressé, hogyan tudtak kiemelkedni és túlélni, és ezen a tervezett úton milyen buktatóknál hasaltak el jópáran.
A könyv közben sokszor megálltam gondolkozni, mert ugyan ki ne álmodozna arról, hogy megcsinál egy világmegváltó startupot, ahova öntik be a befektetők a pénzt, aztán pár év múlva meg milliárdos akvizíció keretében megcsinálják a szerencséjüket az alapítók. (De ha olvasod a könyvet, akkor rá fogsz jönni, hogy ez a fajta startup-alapítás is pont olyan, mint a Szent Grál – csak akkor fogsz ilyen céget csinálni, ha nem az volt a cél, hogy te kőgazdag, világmegváltó milliárdos legyél.)
Az a helyzet, hogy a jövő igazán sikeres startupjai olyan nagy, átütő változást hozó cégek és technológiák, amikre hatalmas igény van, de még senki nem csinálta meg, mert senkinek nem jutott eszébe. Igazi 22-es csapdája.
Szóval nagyon nem egyszerű a történet a túltelített piacon, de Peter Thiel számos ponton ösztönöz arra, hogy átvedd, milyen gondolatmeneteket érdemes alkalmaznod, ha akárcsak egy kis céget szeretnél sikerre vinni.
Zseni módon van összefoglalva a 2000-es dotcom-lufi, ahonnan a Paypal győztesként tudott kiemelkedni – és a Paypal társalapítóik életútjának kezdetét is bemutatja, például Elon Muskét.
Ha kézikönyvként forgatnád, hogy mit kell csinálnod, hogy te legyél a következő Elon Musk, akkor egy kis csalódás fog érni, de remek kérdéseket boncolgat a szerző! (A könyv végére rá fogsz jönni, hogy nem is biztos, hogy az új Elon Musknak kell lenned.)
Mogan Housel – A pénz pszichológiája
Morgan Housel könyve a pénzről és a pszichológiáról szól. Ki gondolta volna, mi? A poént félretéve az utóbbi évek egyik legjobb ilyen jellegű edukációs könyve ez szerintem. A pénzügyek kezelése ugyanis nem egzakt tudomány, nem lehet szigorúan statisztikai alapon tekinteni a számokra, kiadásokra, befektetésekre és a megtakarításokra. Mindig bejön a pszichológia, bejönnek a kognitív torzítások – és ahány ember van, annyi különböző cél, terv és időtáv van, ezért is nincsenek univerzális receptek a sikerre, a meggazdagodásra. (Mert ugye mindenki valahol ez szeretne lenni, gazdag. Aztán mire végigolvassa a könyvet, lehet, hogy leesik neki, hogy nem is gazdag szeretne lenni, csupán az emberek csodálatát és tiszteletét szeretné kivívni, ami jellemző a jelen társadalmunkra.)
A pénzkereset és a vagyon kezelése sokszor tudattalan szinten, érzelmi alapon történik és ez egy olyan tudományág, amivel szerencsére egyre többen foglalkoznak az utóbbi időben, köztük mi is. Mert azt nevelte belénk a világ, hogy akinek drága kocsija van vagy nagy háza, az vagyonos és sikeres ember, pedig egyáltalán nem esik egybe a két halmaz. Ez a könyv történeteken át segít rendet rakni pár alapvető pénzügyi gondolatban, ugyanis az ember tudati szinten nem képes feldolgozni a jelenlegi monetáris rendszereinket – mivel a több millió éves ősi agyunk dominál akkor, mikor a számok és az exponenciális növekedés fogalma csak pár ezer éves.
Valaki kérdezte, hogy tudnék-e ajánlani olyan, pénzügyekkel kapcsolatos, olvasmányos, de mégis könnyed edukációs könyvet, amit oda lehetne adni akár egy fiatalabb srácnak is, hogy máshogy tekintsen kicsit a világra. Ezt a könyvet ajánlottam neki.
Don Miguel Ruiz – Four Agreements
Mostanában egyre többet foglalkozom a pszichológia témájával (nem csak tőzsdei kereskedés kapcsán), mert azon múlik a világunkban minden, tényleg alfája és omegája az életünknek. Spirituális könyveket is forgatok, igaz, elég racionális embernek tartom magam, úgyhogy sokszor nehéz befogadni a túlontúl „spiri” gondolatokat, azonban szerintem nagyon hasznos az, ha a józan, földhözragadt világképedbe beemelsz néha ilyen gondolatokat. Valahol a kettő között van az igazság, de talán nem véletlen az, hogy ahogy idősödik az ember, egyre inkább kezd befelé is figyelni, és többet foglalkozik pszichológiával, spiritualitással, vagy önmagával. A Four Agreements egy ilyen belépő szintű, és tök jó összefoglaló azoknak, akik ismerkednének a témával, de még nem állnak készen mondjuk Eckhart Tolletől a „Most hatalma” c. könyvre, ami nekem néhol nagyon spirituális volt. A könyv alapmotívuma az aztékok elődeinek, a toltékoknak néhány ókori bölcsessége, a négy „egyezség”. Talán nem spoilerezek, ha leírom, hogy ezek között van például az, hogy legyenek tiszta szándékúak a szavaid, ne vegyél semmit személyesnek, és ne feltételezz semmit. A negyedikhez el kell olvasnod a könyvet, bocsi!
Szóval ajánlom mindenkinek, aki szeretne fejlődni, és aki szeretné visszaolvasni szépen megfogalmazva, kibontva azokat a gondolatokat, amik amúgy ott motoszkálnak mindannyiunk tudattalanjában, mint a boldogabb, teljesebb élethez szükséges alapfeltételek.
(Könnyen olvasható, történetekkel és példázatokkal teletűzdelt könyv, szerintem egy közepes angollal is simán olvasható.)
Köszi, ha végigolvastad!
Pacsi,
Máté
minden projektemet megtalálod a Linktree-oldalamon.