Könyvajánló - május - 2023
2023 májusi olvasólistám.
Dr. Máté Gábor – Normális vagy
Röviden: a legjobb pszichológiai témájú könyv talán, amit Edith Eva Eger „A döntés”-e óta olvastam. A szerző a függőségek, a gyerekkori traumák és a viselkedési mintázatok elismert szakértője, a „Normális vagy” pedig egy összefoglalás lehetne talán mindenkinek, aki nem igazán érzi a helyét a világban, esetleg azon tanakodik, hogy mik lehetnek az okai. Mert egyre inkább nagyobb kérdőjel az, hogy mit is jelent normálisnak lenni, egy szélsőségektől teletűzdelt korunkban. A kötet jó hosszú, és 33 különböző témát dolgoz fel, a teljesség igénye nélkül pl. az anya-magzat kapcsolattól kezdve a transzgenerációs traumákon át az addikciók kialakulásáig. Mire a könyv végére érsz, rá fogsz jönni, hogy minden összefügg mindennel, és az egész világunk formálja az agyunkat: azt az agyat, amivel utána azt a világot szemléled, ami azt formálta.
Kellően szakmai, számos kutatással és tanulmánnyal, de szerencsére olvasmányos is. Dr. Máté Gáborban az tetszik, hogy nem fél előhozakodni a saját és a családja traumáival, így talán még őszintébben nyílik meg, mint számos más szerző a témában – és ezáltal arra is rávesz tudattalanul, hogy tarts te is önvizsgálatot. Kötelezővé tenném mindenkinek, de főleg azoknak, akik gyermekvállalás vagy nevelés előtt/közben vannak, mert olyan összefüggésekre világít rá, amik nagyon sok ideig tabutémák voltak.
(Aki szeretne amúgy ízelítőt kapni a munkásságából, nézze meg a Friderikusz vagy a Joe Rogan podcastokat, ahol vendégsekedett, zseniálisak azok is.)
Adam Grant – Gondold újra!
Túl sokszor ragadunk le az első ötletünknél, az első megérzésünknél, és a legtöbben egy életet is képesek leélni úgy, hogy nincsen bennük egyfajta metagondolkodás, vagyis hogy a gondolataikon, vagy az oda vezető folyamatokon gondolkodjanak. A világ egyfolytában változik, de mi valahogy mégiscsak makacsul ragaszkodunk a nézeteinkhez számtalan kognitív torzítás mentén. Adam Grant erről ír az inspiráló könyvében, ami a gondolkodásunk átformálásáról, és a nézőpontjaink megváltoztatásáról szól. Arról, hogy a begyöpösödött, kognitív disszonancia miatt a végletekig vallásszerűvé vált dogmák helyett ne féljünk alkalmazni a tudós gondolkodást, ahol a gondolatainkat és a véleményünket le tudjuk választani az identitásunkról, és így képesek legyünk azokat felülvizsgálni, és ha kell, akkor megváltoztatni őket.
A szervezeti pszichológusként dolgozó szerző rengeteg példát hoz az élet különböző területeiről, és kutatásokon keresztül mutatja be, hogy hogyan tudunk kreatívabban, eredményesebben dolgozni, miközben a csapatunk tagjaival sem konfrontálódunk. Mert a teszten nem mindig az a válasz a helyes, amit rögtön az elolvasás után, csípőből beírunk. És az sem biztos, hogy mindig a másik ember a hülye. Sőt…
Ajánlom mindenkinek ezt a könyvet, aki szeretné egy kis inspirációt kapni arra, hogy szembe merjen nézni önmagával, a korábbi döntéseivel, és ehhez elfogadna jó pár gyakorlati tanácsot is egy szakembertől.
Mert a változás bennünk kezdődik el, azzal, hogy a korábbi döntéseinket megkérdőjelezzük. A legtöbben soha nem jutnak el idáig, mert ez nem könnyű – a kognitív disszonancia, a hárítás, a racionalizálás világa, a komfortzóna sokkal kényelmesebb. De ugyan kinek kell az?
Dr. Julie Smith – Miért nem mondta ezt nekem senki eddig?
Dr. Julie Smith könyve remek belépési pont lehet azoknak, akik szeretnének egy kicsit tudatosabban élni. A könyv mindenkivel előforduló, hétköznapi témákat dolgoz fel, az érzelmek megélésétől elkezdve a szorongás és a stressz témakörén át a kritika kezeléséig. A témák pszichológiai háttere mellett a terápiás tapasztalataira támaszkodva rövid, gyakorlati ajánlásokat is kapunk, hogy hogyan lehet kezelni ezeket a problémákat (vagy lehetőségeket). A könyv nem akarja megváltani a világot, de szerintem egy jó kis összefoglaló, ahol a tényleg napi szintű történések és jelenségek kezelése van középpontban.
Üdítő látni, hogy a testi egészség mellett a pszichológiai és lelki tudatosság is egyre több embernek kerül az érdeklődése középpontjába, ajánlom ezt a könyvet azoknak, akik szeretnének kicsit tudatosabb, és boldogabb életet élni, és ezért cserébe akár arra is hajlandóak, hogy a berögzött mintáikat felülvizsgálják, és ha kell, akkor új szokásokat alakítsanak ki.
Köszi, ha végigolvastad!
Pacsi,
Máté
minden projektemet megtalálod a Linktree-oldalamon.