Könyvajánló - szeptember - 2023
2023 szeptemberi olvasólistám.
Carmine Gallo – Storytelling
A címet olvasva egyszerű marketing- vagy kommunikációs tankönyvnek tűnhet, de pár oldal után kiderült számomra, hogy jóval több van ebben. A jelenség ősi: történeteken keresztül ismerjük meg a világot, és a történetmesélés egyidős az emberi kultúrával. Az elődeink még a tűz körül ülve kötötték le a hallgatóság figyelmét, a modern világban azonban cseppet sem csökkent a történetek szerepe – sőt, még inkább felértékelődött a hatalmas zaj miatt. Ember az emberhez kötődik, és az érzelmi szálakat a történetek szövik. A nagyvállalatok és a startupok világán túl az egész életünkben jelen vannak a történetek, legyen szó akár üzleti prezentációról, állásinterjúról vagy egy baráti beszélgetésről. A szerző 50 inspiráló életúton vezet keresztül minket, bemutatva azt, milyen módon lehet felépíteni akár életünk történetét is a semmiből. Úgy gondolom, lehet erre egyfajta kézikönyvként is tekinteni, hogy milyen technikákat alkalmazzunk, hogy jobban kommunikáljunk, de nekem személy szerint többet adtak az inspiráló életutak – mert tényleg volt bőven belőlük. Ha szeretnél jobb, és hatékonyabb sztorikat előadni akár üzleti szempontból is, akkor ez a könyv neked való! Ha pedig csak olvasnál jó pár szemléletes, tanulságos sztorit ismert emberekről, akkor szintén.
Fumitake Koga, Ichiro Kishimi – Vállald fel bátran önmagad
Kezdjük azzal, hogy elég félrevezető a cím, tipikusan az a könyv, amit ha a vonaton olvasol, akkor hülyén fognak rád nézni, hogy mi baj van veled. Az angol „Courage to be disliked” szerintem sokkal jobban összefoglalja a mondanivalóját.
A könyv Alfred Adler osztrák pszichiáter gondolatain vezet át egyszerre pszichológiai és filozófiai aspektusból is. A lényegi mondandója az, hogy merj bátor, merj szabad lenni, és ne foglalkozz azzal, hogy mások mit gondolnak rólad, ugyanis azzal más embernek van feladata, nem neked. Érdekes szerkezetű mű, egy fiatalember és egy filozófus párbeszédén mutatja be az adleri gondolatokat, mindenki számára könnyen érthető és befogadható formában. Külön tetszik, hogy a fontos, nyomatékos gondolatoknál jellemzően a fiatalember „visszakérdez”, így tudhatod, hogy mik is azok az igazán markáns pontok, amik segíteni tudnak neked abban, hogy egy lépéssel közelebb kerülj önmagad elfogadásához, így végül a szabadsághoz.
Különösen tetszett benne, hogy a pszihcológiai tanácsok és gondolatok mellé oda volt rakva a filozófiai alap, ami ilyen módon egy új szintre emelte a gondolatokat. Ajánlom mindnekinek, aki kicsit is úgy éli az életét, hogy „mit fog szólni a falu népe?”
Robert Levine – A geography of time
Az idő mint negyedik dimenzió önmagában is érdekes dolog, de ha úgy vizsgáljuk, hogy milyen relativitással éli meg az ember, akkor még érdekesebbé válik. (Nem arról beszélek, hogy fénysebességhez közel milyen változások történnek, nyugi.) Robert Levin pszichológus könyve erről szól, vagyis hogy a Föld különböző pontjain vagy akár egy ország különböző populációjú városaiban mennyire másként élik meg az emberek a pillanatot, az élet sebességét. Az időhöz, a várakozáshoz és a munkához való hozzáállásunk elsősorban kulturális gyökereken nyugszik. Ki ne ismerné a legendás japán dolgozókat, akiket reggelente úgy gyömöszölnek a metróba vagy az amerikai kapitalista teperést, a híresen tapló, rohanó new yorkiakat? Aztán ott vannak a mediterrán vagy trópusi országok nyugalma, ahol mintha megállt volna az idő, és teljesen elfogadott egy találkozóra fél óra késéssel érkezni. Sőt, még te sérted meg a partneredet, ha pontos vagy. A szerző ezeken a különböző kulturális mintákon megy át, valamint bemutatja az időmérő eszközök kialakulásának történetét egészen napjainkig. Számos saját kutatáson vezeti le, melyek azok a faktorok, aminek hatására úgy érezzük, hogy elrohan mellettünk az idő, és hogyan tudunk egy kicsit lelassítani a mindennapokban. Nagyon érdekes olvasmány, és kifejezetten ajánlom azoknak, akik érdeklődnek különböző kultúrák gondolatisága után illetve azoknak, akik szeretnék egy kicsit jobban megérteni azt, hogy milyen pszichológiai tényezők játszanak szerepet az időérzékelésünkben.
Dr. Carol S. Dweck – Mindset
Na, most nehéz helyzetben vagyok, mert le kéne fordítani valahogy értelmesen a könyv fő gondolati motívumát, vagyis hogy mi a különbség a fixed és a growth mindset között. (Rögzült és fejlődő szemléletmód talán, de nem szeretném ilyen erőltetett magyarsággal írni, mert teljesen kitekert az egész.) A szerző a Stanford Egyetem pszichológiaprofesszora, és alapvetően a siker és a fejlődés kapcsán vizsgálja ennek a két gondolatiságnak a keverékét, a gyerekneveléstől elkezdve a munkahelyen át az élet számos területén. Hogyan tudjuk például jobban segíteni a gyerek fejlődését: ha a készségeit vagy a próbálkozásait dicsérjük? Hova vezet az, ha pl. az utóbbit választjuk, de eredmények nélkül is buzdítjuk a kitartásra? Létezik-e tehetség vagy kitartó munkával elérhető-e bármi? Hogyan tudnak a sikereink saját magunk kudarcához vezetni? Szülői, tanári és edzői szemmel bemutatva sok-sok ilyen érdekes kérdést boncolgat a könyv a fixed és a growth mindset mentén, és számos kutatási eredménnyel alátámasztott technikát hoz példaként, hogyan tudunk a fejlődés irányába elmozdulni. Nekem a könyv alapgondolata nagyon tetszett, amit kicsit soknak találtam, hogy néhol túl sok példa volt felhúzva ugyanarra a gondolatfolyamra. Tipikusan az a könyv, aminek ha elolvasod az 1/3-át, akkor megérted, hogy mi is a mondanivalója, és semmit nem vesztesz, ha lerakod ott. (Tényleg jó, én végigolvastam, és így állítom ezt.)
Magyarul is megjelent, ha jól tudom, akkor „Szemléletváltás” címmel.
Köszi, ha végigolvastad!
Pacsi,
Máté
minden projektemet megtalálod a Linktree-oldalamon.